Bardzo krótkie wprowadzenie do Otwarty Dostęp

Peter Suber

Otwarty Dostęp (OD) literatura jest cyfrowy, online, za darmo i bez większości ograniczeń praw autorskich i licencyjnych. Co sprawia, że możliwe jest internet i zgody autora lub posiadacza autorskich praw.

W większości dziedzin, czasopisma naukowe nie płacić autorom, którzy mogą w związku z tym wyrażają zgodę na OD bez utraty dochodów. W związku z tym badacze i naukowcy są w bardzo różny znajduje się od większości muzyków i twórców filmowych, i kontrowersji na temat OD do muzyki i filmów nie przenoszą się do literatury naukowej.

OD jest zupełnie kompatybilny z przeglądu, a wszystkie główne inicjatywy OD do naukowej i uczonych literatury nalegać na jego znaczeniu. Podobnie jak autorzy artykułów w czasopismach oddanie swojej pracy, więc nie większość redaktorów czasopism i sędziów uczestniczących w weryfikacji.

Literatura OD nie jest wolny w produkcji, nawet jeśli jest on tańszy w produkcji niż konwencjonalnie opublikowanej literaturze. Pytanie jest, czy literatura uczonych nie może być wykonany bez kosztów, ale czy są lepsze sposoby, aby zapłacić rachunki, niż przez czytelników ładowania i tworzenie barier dostępu. Modele biznesowe dla płacenia rachunków zależeć od tego jak OD jest dostarczana.

Istnieją dwa podstawowe pojazdy do dostarczania OD na badania artykuły: czasopisma OD i archiwa OD lub repozytoriów.

  • Archiwa i repozytoria OD nie wykonują wzajemny przegląd, ale po prostu, aby ich zawartość swobodnie dostępne dla świata. Mogą one zawierać unrefereed preprinty, sędziował postprinty, lub obu. Archiwa mogą należeć do instytucji, takich jak uniwersytety i laboratoria lub dyscyplin, takich jak fizyka i ekonomii. Autorzy mogą archiwizować swoje preprinty bez pozwolenia kogokolwiek innegoi większość czasopism już zezwalają autorom zarchiwizować swoje postprinty. Gdy archiwa zgodne z protokołem żniwny metadanych Inicjatywy Otwartego Archiwa, to są interoperacyjne i użytkownicy mogą znaleźć ich zawartośćbez znajomości które istnieją archiwa, gdzie się znajdują, i co one zawierają. Obecnie otwarte oprogramowanie do budowania i utrzymywania archiwów OAI-zgodnych i na świecie rozmachu używania.

  • Czasopisma OD wykonywać ocen eksperckich i następnie dokonać zatwierdzone zawartość swobodnie dostępne dla świata. Ich wydatki składają się z wzajemnej weryfikacji, przygotowanie manuskryptu i miejsca na serwerze. Czasopisma OD płacić rachunki bardzo droga nadawane stacje telewizyjne i radiowe zrobić: tych, które mają interes w rozpowszechnianiu treści kosztami produkcji z góry tak, że dostęp może być bezpłatne dla wszystkich z odpowiednim sprzętem. Czasami oznacza to, że czasopisma mają dotację z hostingu uniwersytecie lub społeczeństwa zawodowej. Czasami oznacza to, że czasopisma pobierają opłatę manipulacyjną w na artykułach zaakceptowany, płatne przez twórcę lub sponsora autora (pracodawcy, agencji finansującej). Czasopisma OD, że pobiera opłat za ich przetwarzania zazwyczaj odstąpić w przypadku trudności gospodarczych. Czasopisma OD z dotacji instytucjonalnych zwykle pobieramy żadnych opłat przetwarzania. Czasopisma OD mogą dostać się na niższych dopłat i opłat, jeśli mają dochody z innych publikacji, reklamy, cenach dodatków lub usług pomocniczych. Niektóre instytucje i konsorcja zorganizować zniżki opłat. Niektórzy wydawcy OD zrezygnować z pobierania opłaty dla wszystkich naukowców stowarzyszonych z instytucjami, które zakupiły roczne członkostwo. Jest dużo of room dla kreatywności w znalezienie sposobów na opłacenie kosztów z wzajemnie weryfikowane OD czasopiśmie, a my jesteśmy daleko od naszego sprytu po wyczerpaniu i wyobraźni.

Dla dłuższy wprowadzenia, z żywymi linki do dalszego czytania, zobacz moje Open Access Przegląd.


Pierwszy położyć w Internecie 29 grudnia 2004.

Dla wprowadzenia długości książki, zobacz moje Otwartego Dostępu (MIT Press, 2012), który jest sam OD. Strona domowa książki ta zawiera linki do edycjach OD i rosnący zbiór aktualizacji i suplementów.

Peter Suber
Dyrektor, Harvard Urząd dla Naukowej Komunikacji
Dyrektor, Harvard Projekt Otwartego Dostępu
Wydział Kolega, Berkman Centrum dla Internet & Społeczeństwo
Starszy Naukowy, Naukowe Wydawnictwa i Koalicja Academic Zasobów
Profesor Badania Filozofii, Earlham College
peter.suber@gmail.com

Ta praca jest na licencji Creative Commons Attribution 3.0 United States License.
http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/us/


Переведено: 08 августа 2015 г.
Оригинал: http://legacy.earlham.edu/~peters/fos/brief.htm

Домашняя страница